همه چیز درباره خرید “دوچرخه” +جدول قیمت

هرچند وجود صدها نمونه از بازی‌های رایانه‌ای و تلفن‌های هوشمند کمتر جایی برای جست و خیز کودکانه باقی گذاشته، اما هنوز هم یکی از جایزه‌های محبوب خرداد ماه بین کودکان دوچرخه است.

دوچرخه ای که از دوران کودکی آرزوی داشتنش را داشتیم و اکنون هم پس از گذشت سال ها به فکر برآورده کردن آرزوی فرزندانمان برای سوار شدن روی این دوچرخ محبوب هستیم، در حالی که آن زمان فقط منتظر گرفتن جایزه بودیم و معمولا نقشی در انتخاب نوع و مدل دوچرخه نداشتیم، اما اکنون به عنوان پدر یا مادر در مقام مقایسه بهترین و مرغوب ترین جنس هستیم.

بنابراین بد نیست کمی بیشتر از این وسیله جذاب بدانیم تا بتوانیم بهترین گزینه را برای فرزند یا فرزندانمان تهیه کنیم؛ هرچند گاهی اوقات هم خالی از لطف نیست خودمان هم پا به رکاب شویم و کمی به دوران شاد کودکی بازگردیم.

انتخاب دوچرخه برای فرزندان زیر ده سال کار سختی نیست و نمی توانیم انتظار فوق العاده ای از دوچرخه های این سن داشته باشیم، اما اگر برای فرزند نوجوان خود قصد خرید دوچرخه دارید یا این که خودتان هوای نوجوانی به سرتان زده، به این مطلب توجه کنید، چون بازار این هفته جام جم از زیر و بم خرید دوچرخه برایتان گفته است.

انواع دوچرخه

دوچرخه وسیله نقلیه ای است که می توان از آن برای کارهای متفاوتی استفاده کرد به عنوان مثال هم برای تفریح و ورزش و هم به عنوان وسیله نقلیه؛ بنابراین هرچند دوچرخه در نظر بسیاری از ما وسیله ای کاملا ساده و بدون حاشیه است، اما همین وسیله انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

۱ ـ دوچرخه شهری؛ همان طور که از نامش پیداست این نوع دوچرخه کارهایی کاملا ساده و مشخصی دارد و برای مصارف روزانه قابل استفاده است به عنوان مثال برای خرید یا حتی سرکار رفتن کاملا مناسب استفاده است.

۲ ـ دوچرخه های توریستی و هیبرید؛ مدتی است مسافرت رفتن با دوچرخه در داخل یا حتی خارج از کشور برای گروهی از گردشگران علاقه مند به طبیعت به امری عادی تبدیل شده است به همین دلیل کارخانجات سازنده دوچرخه با توجه به نیازهای این گروه اقدام به ساخت دوچرخه هایی سبک، ایمن و قابل اطمینان جهت پیمودن مسافت های طولانی کرده اند.

۳ ـ دوچرخه های کورسی یا مسابقه؛ این نوع دوچرخه هم که از نامش پیداست برای سرعت و مسابقه ساخته شده و بهترین جای استفاده از آن پیست مسابقات است نه خیابان های شهر؛ چون علاوه بر این که این دوچرخه ها بسیار گرانقیمت هستند در مصارف شهری کاملا آسیب پذیر نیز خواهند بود.

۴ ـ دوچرخه های بی ام اکس؛ دوچرخه بی ام اکس برای هیجان، شور و نشاط دوران جوانی ساخته شده و سازندگان از افزودن تجهیزات اضافی روی آن پرهیز کرده اند و تا جایی که شده بدنه آن را مقاوم و قابل اطمینان طراحی کرده اند.

۵ ـ دوچرخه کوهستان MTB؛ این نوع دوچرخه برای مسیرهای غیراستاندارد طراحی شده، بنابراین علاوه بر ایمنی باید دارای راحتی مناسبی هنگام راندن نیز باشد.

مورد استفاده را در نظر بگیرید

اکنون که اطلاعاتی درباره انواع دوچرخه به دست آوردید و با دنیای نوینی از این وسیله محبوب دوران کودکی خود آشنا شدید بد نیست قبل از خروج از منزل خوب فکر کنید و با توجه به سن و علاقه فرزندتان نوع دوچرخه موردنیاز را انتخاب کنید تا در بازار دچار سردرگمی نشوید.

با این کار می توانید علاوه بر اقتصادی فکر کردن، لذت راندن بدون دردسر را نیز برای فرزندتان به ارمغان بیاورید، چون در صورت انتخاب اشتباه درباره خرید نوع دوچرخه او ناخودآگاه به سرعت از این وسیله دلزده شده و آن را به گوشه ای رها خواهد کرد.

اندازه دوچرخه را جدی بگیرید

شاید جالب باشد که بگوییم دوچرخه نیز همانند پیراهن دارای اندازه های مختلف است و سازندگان با علائمی کاملا شبیه لباس های شما، آنها را علامت گذاری کرده اند؛ یعنی علامت هایی مانند S، M، L و با XL که به ترتیب بیانگر اندازه کوچک، متوسط، بزرگ و بزرگ تر است.

با این علائم می توان خریداران را با توجه به جثه و سن فردی که قرار است از دوچرخه استفاده کند، راهنمایی کرده تا بهترین و مناسب ترین اندازه دوچرخه را خریداری کنند، چون همان طور که کفش کوچک یا بزرگ می تواند برایمان دردسرساز باشد دوچرخه با اندازه نامناسب هم برای کاربر دردسرساز خواهد شد.

به طور کلی اندازه های مختلف دوچرخه با دو واحد متفاوت یعنی سانتی متر و اینچ به وسیله اندازه تنه دوچرخه و با توجه به طول لوله زین تنه آن تعیین می شود. بیشتر سازندگان این مقدار را با اندازه گیری از مرکز محور طَبَق دوچرخه (توپی تنه) تا بالای لوله زین (محل قرارگیری بست لوله زین) محاسبه کرده و مشخص می کنند. به عنوان مثال برای فردی با قد حدود ۱۷۰ سانتی متر بهترین گزینه اندازه M یا در نهایت L است، چون این اندازه ها براساس مدل دوچرخه مورد نظر شما کاملا متفاوت خواهند بود.

اما همچنان یک پرسش ذهن بیشتر خریداران را به خود مشغول کرده است که هنگام خرید دوچرخه از خود می پرسند اندازه دوچرخه مناسب ما کدام است؟ برای پیدا کردن اندازه مناسب تنها اولین کار، اندازه گیری قد کاربر دوچرخه است. پس از تعیین این اندازه نوبت به اندازه گیری تناسب شما با دوچرخه مورد نظرتان است. برای این کار بد نیست دوچرخه را بین دوپای خود قرار دهید و کاملا صاف بایستید، فاق شما با لوله بالایی بدنه می تواند بهترین میزان برای تعیین دوچرخه مناسب باشد. به یاد داشته باشید تفاوت ارتفاع فاق با بدنه دوچرخه در نمونه های هیبرید بین ۳ تا ۶ سانت و در دوچرخه های کوهستان ۵ تا ۱۰ سانت است. البته از جدول زیر هم می توانید استفاده کنید.

آلیاژ بدنه، رمز استفاده طولانی

سازندگان برای ساختن دوچرخه ها با مورد مصرف گوناگون از آلیاژهای متفاوتی برای ساخت بدنه دوچرخه استفاده می کنند، اما به طور کلی سه نوع آلیاژ دربازار موجود است ۱ ـ آهنی ۲ ـ آلومینیومی و ۳ ـ کربنی که برای مصارفی خاص مثل مسابقات ورزشی استفاده می شود.

اکنون که شما جزو کاربران عمومی هستید و قصد خرید دوچرخه ای عادی دارید دو گزینه مقابل شماست: یک بدنه آهنی که وزن زیاد و البته تجهیزات کم آن می تواند تعیین کننده قیمت دوچرخه باشد و دیگری آلومینیومی که با توجه به سبکی و لوازم جانبی تضمین کننده لذت راندن شماست.

اما توصیه می کنیم اگر زیاد اهل گشت و گذار با دوچرخه نیستید و صرفا برای مصارفی کاملا عادی مثل خریدهای آخر هفته یا گشت های کوتاه در محله دوچرخه می خرید برای اقتصادی فکر کردن بهتر است سراغ بدنه های آهنی بروید چون کمترین قیمت مربوط به این گروه است و آلومینیومی ها دارای قیمتی متفاوت هستند، هرچند اگر قصد استفاده طولانی یا حرفه ای از دوچرخه را دارید، گزینه ای غیر از آلومینیومی ها مقابل شما نیست.

کیفیت لوازم را خوب کنترل کنید

وقتی از بدنه دوچرخه مطمئن شدید و گزینه مناسب خودتان را انتخاب کرده اید، نوبت به تجهیزات و لوازم جانبی آن رسیده تا بتوانید بهترین خرید و انتخاب را داشته باشید. اگر برای کودکان قصد خرید دارید که تکلیف کاملا مشخص است، اما اگر برای خودتان یا نوجوان منزل به دنبال دوچرخه ای مناسب هستید به کیفیت لوازم مصرفی در ساخت دوچرخه باید خوب توجه کنید.

تجهیزات دنده، کیفیت ترمزها، کیفیت کمک فنرها و در نهایت لاستیک ها را کاملا بررسی کنید و قبل از خرید خوب درباره آنها تحقیق کنید به عنوان مثال ترمزهای دیسکی کاملا قابل اعتماد هستند و کمک فنرهای دوشاخه می تواند تضمینی برای راحتی دوچرخه سواری شما یا فرزندتان باشد.

هرگز از پرسیدن خجالت نکشید

شاید شما هم به این ضرب المثل اعتقاد دارید که می گوید آنچه عیان است چه حاجت به بیان است، اما در این زمینه سعی کنید این ضرب المثل را فراموش کنید، چون بسیاری از کارخانه ها با استفاده از رنگ ها و تجهیزات جانبی غیرضروری سعی در گمراه کردن ذهن خریداران از موارد اصلی دوچرخه را دارند؛ بنابراین هرگز از پرسیدن خجالت نکشید و خوب درباره اجزای اصلی و البته کیفیت و خدمات پس از فروش محصولی که انتخاب کرده اید از فروشنده بپرسید. گرچه برخی فروشندگان خود اطلاعات کافی درباره سابقه و پیشینه جنسی که می فروشند، ندارند؛ اما با توجه به تجربه ای که در فروش لوازم و البته برندهای مختلف دارند می توانند اطلاعات با ارزشی را در اختیار شما قرار دهند.

گارانتی و خدمات پس از فروش را فراموش نکنید

امروزه خدمات پس از فروش یا همان گارانتی خودمانی پل ارتباطی بسیار مناسبی بین سازنده و خریداران اجناس شده است و با توجه به زندگی صنعتی به امری کاملا ضروری نیز تبدیل شده است؛ بنابراین سعی کنید هنگام انتخاب دوچرخه مورد نظر کاملا به خدمات پس از فروش و شرایط گارانتی آن از سوی تولیدکننده دقت کنید و هرگز کار را به این موضوع تمام نکنید و با دریافت فاکتور رسمی با امضای فروشنده سعی کنید وی را نیز به انجام تعهدات و گارانتی ملزم کنید.

قیمت

هرچند به دلیل گستردگی بازار دوچرخه نمی توان به تفکیک برند، قیمت آنها را بازگو کرد؛ اما با توجه به اندازه می توان قیمت های مختلفی را برای شما که قصد خرید دوچرخه را دارید، جمع بندی کرد، اما یک قانون را هرگز فراموش نکنید که تفاوت قیمت دوچرخه های آلومینیومی با دوچرخه های آهنی تقریبا دو برابر است.

جام جم نوشت: همچنین به شما توصیه می شود اگر قصد خرید دوچرخه دارید به دلیل شلوغی بازار با نزدیک شدن به فصل تابستان و روند افزایشی تقاضا کمی صبر کنید و برای سال آینده برنامه ریزی کنید، چون بهترین زمان خرید دوچرخه فصل زمستان است چرا که در زمستان دانش آموزان مشغول درس و مدرسه هستند و کمتر به فکر داشتن دوچرخه می افتند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *